Ekonomi

Costco’nun hayal kırıklığı yaratan Mart satışları hisse senedinin değerine mal oldu

Investing.com – Costco (NASDAQ: MALİYET ), Mart ayında satışlarının daha da yavaşladığını bildirdikten sonra hisseleri düştü. Bu duyuru, ekonomi yavaşlarken ABD’li tüketicilerin kemerlerini sıktığının son işareti.

Net satışlar, 2 Nisan’da sona eren beş haftada bir önceki yıla göre %0,5 artışla 21,71 milyar dolar olurken, karşılaştırılabilir satışlar %1,1 düştü. Yavaşlama, akaryakıt fiyatlarındaki düşüşle abartılırken, karşılaştırılabilir çekirdek satışlar da yıllık bazda yalnızca %2,6 artarak enflasyona ayak uyduramadı.

Tam tersine, başlık tüketici fiyat enflasyonuMart ayında yüzde 6 arttı.

Costco’nun kendi satışları, Şubat ayına kadar olan üç ayda yıllık bazda %5,2 arttı.

Yavaşlama özellikle, satışların yıllık bazda yalnızca %0,9 arttığı ABD’de belirgindi. Kanada’daki satışlar %7,4 ve dünyanın geri kalanındaki satışlar %7,6 arttı.

Grubun e-ticaret operasyonları, pandemiye bağlı faktörlerin etkileri ortadan kalktığı için zarar görmeye devam etti. Tüketicilerin fiziki mağaza ziyaretlerine dönmesiyle birlikte e-ticaret faaliyetleri bir önceki yıla göre yaklaşık %12 azaldı.

Costco hisseleri Çarşamba günkü kapanıştan itibaren %2,4 düştü. Geçen yıl Nisan ayındaki zirvesinden bu yana değerinin yaklaşık üçte biri silindi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu