Haber

Develi’deki “Fetih Sancağı”nın tarihi araştırılacak

Develi Belediye Lideri Mehmet Cabbar, Yazıbaşı Mahallesi’ndeki bir camide bulunan “Fetih Sancağı”nın tarihlendirilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Cabbar, yaptığı yazılı açıklamada, Develi Seyrani Eğitim ve Kültür Vakfının talebi ve Develi Belediyesinin desteğiyle Yazıbaşı Mahallesi’nde bir mescitte koruma edilen sancağın tarihlenmesi için uzmanların çalışmalara başladığını belirtti.

Sancakla ilgili yapılan çalışmaların sonucunun kamuoyuyla paylaşılacağını aktaran Cabbar, şunları kaydetti:

“Kayseri Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu El Sanatlar kısmından öğretim vazifelileri Ömer Şengü ve Zahide Şahin tarafından değeri ve tarihlendirilmesi araştırılan sancak, atlas dokuma üzerine 240’a 160 santimetre ebadında işlenmiş, üst kısmında Kelime-i Tevhid orta kısmında Türk bayrağı alt kısmında ise Fetih müddetinin birinci ayeti bulunmaktadır. Bir devletin, bir askeri birliğin erdem ve gururunu temsil eden sancak, savaş vakitlerinde tekbir ve salavatlarla açılarak askerlerimizin maneviyatını yükseltmektedir. Bu kadar ehemmiyet arz eden sancağımıza sahip çıkmak ismine çalışma başlatan uzman hocalarıma kolaylıklar diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu