Haber

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: İnsani motivasyonla deprem yardımı gönderdik

59. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen panele Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili konuşmacı olarak katıldı. Maraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’ye gönderilen yardımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Paşinyan, sadece insani saiklerle yardım ve arama kurtarma ekipleri gönderdiklerini kaydetti.

Bu süreçte Türkiye’den ‘çok olumlu tepkiler’ aldıklarını belirten Paşinyan, “Bu adımın siyasi sonuçları olursa daha iyi olur ama insani yardım bizim ilk motivasyonumuzdu” dedi. Paşinyan, Türkiye ile depremlerden önce de özel elçiler aracılığıyla diyalog kurduğunu belirterek, “Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kurulması ve sınırların açılması sadece bölgesel durum açısından değil, uluslararası ilişkiler açısından da çok olumlu olacaktır. durum.”

Ne oldu?

Maraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Erivan hükümeti Türkiye’ye insani yardım malzemesi ve arama kurtarma grubu göndermişti. Bu kapsamda Adıyaman’da 8 Şubat itibarıyla arama kurtarma çalışmalarına Ermenistan’dan 28 kişilik arama kurtarma ekibi katıldı.

Ermenistan da 11 Şubat ve 15 Şubat tarihlerinde Türkiye’deki depremzedeler için iki ayrı insani yardım konvoyu gönderdi ve 1988’den bu yana ilk kez Iğdır’daki Alican Sınır Kapısı tırlarla gelen yardımların geçişine açıldı. (DIŞ HABERLER)

haberhani.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu