Ekonomi

Kamu alacaklarına yeni düzenleme! Aylık geç ödeme faizindeki artış

Kamu alacaklarında değişiklik yapıldı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı yeni düzenlemeyle kamu borçlarının tahsili ve gecikme cezalarına ilişkin önemli değişiklikler yapıldı.

Amme Alacaklarına İlişkin Gecikme Artış Oranının Yeniden Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Geç ödeme faiz oranı yüzde 3,5’e çıktı

Karara göre, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Kanun’da gecikme artış oranı her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere yüzde 3,5 oldu.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Genel Beyannamesi yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ertelenmiş faiz oranı yüzde 36 oldu

Buna göre kamu alacaklarına yıllık yüzde 24 olarak uygulanan ertelenmiş faiz oranı bugün itibarıyla yüzde 36 olarak belirlendi.

Erteleme kurallarına uygun olarak ödendiği sürece, bugünden önce yapılan başvurulara istinaden ertelenecek kamu alacakları ile Kanunun yayımı tarihinden önce ertelenen kamu alacakları için yüzde 24 oranındaki eski erteleme faizi oranı uygulanacaktır. bildirimde bulunulur ve tecil kurallarına uygun olarak ödeme yapılır.

Daha önceki erteleme taleplerini kapsamaz

Aynı durumda, bugünden önce ertelenmesi talep edilen ve talebin kabul edilerek ertelendiği amme alacakları için erteleme ihlali yapılmış ancak yeni talepler üzerine erteleme tekrar yapılmışsa (erteleme geçerli sayılır), eski Bugüne kadar erteleme faizi yüzde 24 olan taksit bugünden sonra ödenecek. Tutarlara yüzde 36 oranında ertelenmiş faiz uygulanacaktır.

Yönetmelik daha önce yapılan erteleme taleplerini kapsamamaktadır.

haber-gerger.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu