Haber

Kuzey Kore, Rusya’yı Panmunjom Ateşkesi’nin 70. yıl dönümünü kutlamaya davet etti

Kuzey Kore, “zafer” olarak kutladığı Kore Savaşı’nı sona erdiren Panmunjom Ateşkes Anlaşması’nın 70. yıl dönümünü kutlamak üzere Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu liderliğindeki bir heyeti davet etti.

Kuzey Kore resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’na göre, Shoigu başkanlığındaki askeri heyetin “zaferin” 70. yıl dönümü münasebetiyle bu hafta ülkeye “tebrik ziyareti” yapacağı belirtildi.

Rus heyeti, Kuzey Kore Milli Savunma Bakanlığı’nın davetlisi olarak ülkeye gelecek.

Kuzey Kore, Kovid-19 salgını sonrası ilk olarak yurt dışından Çin heyetini davet etmişti.

Kuzey Kore, Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komite Başkan Yardımcısı Li Hongcong başkanlığındaki heyeti, Kovid-19 salgınının ardından ilk olarak yurt dışından ağırlayacağını duyurdu.

Li başkanlığındaki heyet, Kuzey Kore ve Çin arasında Birleşmiş Milletler ile imzalanan Panmunjom Ateşkes Anlaşması’nın 70’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek anma törenlerine katılacak.

Anlaşma 27 Temmuz 1953’te imzalandı.

27 Temmuz 1953’te imzalanan ve Kore Savaşı’nı sona erdiren Panmunjom Ateşkesi, Birleşmiş Milletler ile Kuzey Kore ve Çin arasında imzalandı.

Sınırı oluşturan 38. paralel boyunca Kuzey Kore’nin 25 Haziran 1950’de Güney Kore’yi işgaliyle başlayan ve 27 Temmuz 1953’te sona eren Kore Savaşı, birçok girişime rağmen barış anlaşması imzalanamadığı için teknik olarak halen devam etmekte; Panmunjom Ateşkes Anlaşması’nın 70. yılında taraflar arasında kalıcı barış arayışı devam ediyor.

habertatvan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu