Haber

Rus Parlamentosunda, LGBT propagandasına karşı yasa tasarısı kabul edildi

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması, klasik olmayan cinsel bağlantı, pedofili ve cinsiyet değiştirme isteğine neden olabilecek enformasyon propagandasını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.

Parlamento Genel Konseyi’nde oylaması yapılarak kabul edilen yasa tasarısıyla ülkede LGBT propagandası yasaklanıyor.

Buna nazaran, klâsik olmayan cinsel münasebetler ve pedofili kitle irtibat araçları, internet, reklamlar, edebi eserler ve sinema yoluyla yaygınlaştırılması yasaklanıyor.

Aynı mecralarda gençler ortasında cinsiyet değiştirme davetleri da yasak kapsamına alınıyor.

Çocukların LGBT ile ilgili bilgileri dinlemesi ve izlemesine erişimi sınırlayan bir sistemin hayata geçirilmesini öngören yasa tasarısıyla, hükümet tarafından yetkilendirilen bir kuruluşun kelam konusu fiilleri izleme yapmasına imkan sağlanıyor.

Cezalar 10 milyon rubleye kadar çıkıyor

LGBT, pedofili ve cinsiyet değiştirme propagandasını sağlayan gerçek ve hukukî bireyler ile yabancı vatandaş ve yabancı kitle bağlantı araçlarına yönelik cezaların getirildiği yasa tasarısında, cezalar 50 bin Rus rublesi (yaklaşık 827 dolar) ile 10 milyon Rus rublesi (yaklaşık 165 bin 290 dolar) ortasında değişiyor.

“Kendi geleneklerimiz ve değerlerimiz var”

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma Lideri Vyaçeslav Volodin, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, milletvekillerine teşekkür ederek “Karar, ülkenin geleceği olan çocuklarımızı, ABD ve Avrupa devletlerinin yaydığı karanlıktan koruyacaktır. Kendi geleneklerimiz ve değerlerimiz var.” sözlerini kullandı.

Yasa tasarısı, Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Kurulunda onaylandıktan sonra Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in imzasıyla yürürlüğe girecek.

Putin, 9 Kasım’da ülkede eş cinsel alakaları Rus toplumu için yıkıcı fikir ve pahalar içerisine alan bir kararname imzalamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu