Sağlık

Doğruyol’dan Asgari Ücret Çıkışı: Sonunda Başardınız!

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet DoğruyolYeni asgari ücretin 11 bin 402 lira olarak açıklanmasına tepki gösteren ve memur maaşlarını taban ücretin altında bırakan , “Sonunda başardınız” dedi.

Memur Maaşı Asgari Ücretin Altında Kaldı!

Doğruyol, “Mevcut hükümet, sözde yetkili olduğu halde etkin olmayan memur sendikalarıyla birlikte memur maaşlarını taban fiyatın altına indirmeyi başardı. 1 Temmuz itibarıyla asgari ücretin 11.402 TL olması ile en düşük memur maaşı asgari ücretin altında kalırken, ortalama memur maaşı 12.200 TL ile asgari ücretin ortasındaki fark adeta kapandı. Cumhurbaşkanı’nın en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı sözleri önümüzdeki günlerde Meclis’e gelecek. Ama bu rakam bile yoksulluk sınırının oldukça altında, zamanında yaklaşık üç asgari ücret alan memurun maaşı bugün asgari ücretin iki katı bile değil. Bu nedenle memur maaşlarındaki taban fiyat veya artışların gerçek ekonomik gerçeklere göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Devlet Memurunun Maaşı 33 Bin TL Olsun!

Asgari ücreti 500 dolar seviyesinin altına düşürmemek için en düşük memurun taban maaşının iki asgari fiyat kademesine sabitlenmesinin enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde sabit ücretlileri koruyacağını belirten Genel Başkan Doğruyol, şunları söyledi: “ Sabit ücretlilerin gelir vergisi oranlarının %15 olarak sabitlenmesi esastır. Memurların ortalama maaşı yoksulluk sınırı olan 33 bin TL düzeyine getirilmeli ve bu maaş unvan ve mesleklere göre yukarı doğru ayarlanmalıdır. En düşük memur maaşı tek bir çalışana dayalı olup, aile, çocuk, yan haklar, sabit ödemeler vb. ödemelerin dışında tutulmalıdır. Memurun satın alma gücü hiçbir dönemde bu kadar düşmemiştir.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

kuyucak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu