Haber

Yılmaz, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Vekili Atdayev ile görüştü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Batır Atdayev ile yaptığı görüşmede şunları söyledi: “Görüşmemizde karşılıklı ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarma hedefimizi görüştük. Bu hedefe ulaşmak için, geçiş ücretlerinin azaltılması, uzun vadeli vizelerin sağlanması ve ticareti kolaylaştıracak adımların atılması konuları.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Vekili Batır Atdayev ile Külliye’de bir araya geldi. Toplantının ardından sosyal medyadan açıklama yapan Yılmaz, “Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkmenistan Bakanlar Heyeti Başkan Vekili Sayın Batır Atdayev ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Daha ileriye taşımak amacıyla çeşitli konuları ele aldık. Ülkelerimiz arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel bağları güçlendirmek. Toplantımız sırasında karşılıklı bir görüşme gerçekleştirdik.” “Ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarma hedefimizi görüştük. Bu hedefe ulaşmak için transit fiyatlarının düşürülmesi, uzun vadeli vizelerin sağlanması ve ticareti kolaylaştıracak adımların atılması konularını değerlendirdik” dedi.

‘TÜRKMEN DOĞAL GAZININ TÜRKİYE ÜZERİNDEN DÜNYA PİYASASINA TEMİNİ KONUSUNU GÖRÜŞTÜK’

Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti:

“Türkiye-Türkmenistan İş Forumu’nun yarın Ankara’da yapılacak olması, iş insanlarımız ve yatırımcılarımız açısından büyük değer taşıyor… Türk şirketlerimizin Türkmenistan’da 30 yıldır sürdürdüğü başarılı çalışmalarını ve kalkınmasına katkılarını memnuniyetle karşılıyoruz. Türkmenistan.Bu tecrübeleri, altyapı projelerini memnuniyetle karşılıyoruz ve akıllı şehirler gibi alanlarda bilgi paylaşımına devam edeceğiz.Ayrıca Türkmen doğalgazının Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden küresel pazarlara arzını da ele aldık.Görüşmemizde ayrıca fırsat bulduk. Filistin-İsrail ihtilafına ilişkin son dönemde yaşanan olaylardan bahsedeceğiz. Türkiye’nin bu bağlamda kalıcı çözümü, “Bunun inşası için yoğun diplomatik çabalar gösterdiğimizi ve gerilimi azaltmak için tüm ilgili gücümüzle elimizden geleni yaptığımızı bir kez daha vurguladık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki kurumlar. Nazik ziyaretlerinden dolayı Sayın Atdayev ve heyetine teşekkür ediyorum.”

posof-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu